W zeszłym tygodniu, we wtorek, 20 września 2022 roku w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja wychowawcza.

Przeprowadził ją pan Dariusz Kuźniewski ze swoją klasą IIIe. W czasie lekcji pan Kuźniewski podzielił się doświadczeniami i wiedzą zdobytymi w trakcie szkolenia zagranicznego w ramach projektu Żeby znowu chcieć - w poszukiwaniu motywacji i radości z nauczania o numerze 2019-1-PL01-KA101-064598 organizowanego w ramach projektu Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna. Pan Kuźniewski uczestniczył w jego ramach w kursie Stress Management i właśnie radzenia sobie ze stresem dotyczyła jego lekcja.

Po krótkim wprowadzeniu i rozmowie na temat tego, co wywołuje u nas stres i jaką rolę odgrywamy my sami oraz nasz umysł w nakręcaniu spirali stresu, wychowankowie pana Kuźniewskiego mieli możliwość praktycznego wypróbowania różnych anty-stresowych technik.

Cała sztuka uniknięcia spirali stresu polega na byciu „tu i teraz”. Tylko wtedy nasz umysł jest w stanie reagować a nie odreagowywać na stres, tylko wtedy możemy poradzić sobie z toksycznymi uczuciami i emocjami, które sprawiają, że stres eskaluje.

W byciu tu i teraz pomagają nam takie techniki jak: skan ciała, medytacja oddechu, mindfulness, medytacja w ruchu. Wszystkie te techniki zostały w trakcie lekcji przedstawione a kilka z nich uczniowie mieli możliwość wypróbować na sobie. Po części praktycznej uczniowie podzielili się wrażeniami i doświadczeniami z ćwiczeń.