Złota szkoła   

 

Uczniowie III LO wygrali w konkursie TechMInds 40 tysięcy zł.na zrealizowanie przygotowanego przez nich projektu aplikacji adresowanej do uczniów „Trójki”. Pokonali całą konkurencję i zajęli I miejsce w konkursie realizowanym przez PwC Advisory przy wsparciu Fundacji CoderDojo Polska oraz DE Group Sp. z o.o.

Celem projektu Tech Minds jest połączenie umiejętności, wiedzy oraz talentów przedstawicieli młodego pokolenia i liderów cyfrowych technologii, aby zamieniać pomysły i idee w rozwiązania technologiczne. To promocja kreatywności i umiejętności, a także umożliwienie podnoszenia kompetencji pod okiem profesjonalistów.
Uczniowie oprócz nagrody głównej otrzymali: Apple Watch’e oraz możliwość udziału w wybranym warsztacie z obszaru technologii: Data analytics and visualization (Power BI), VR, Technology in Education, czy kompetencji miękkich - Design Thinking.
Zespół projektowy tworzy 12 uczniów z klasy humanistycznej II A (Julia Dębko, Jan Starosta, Jan Czarnowicz, Patrycja Jacewicz, Oliwia Mazurek, Łukasz Misiejuk, Zuzanna Kozłowska, Dominika Baliczek, Oliwier Waszkiewicz, Julia Troskowska, Julia Szargiej, Julia Gudewicz). Liderem teamu uczniowskiego jest Dominika Jacejko, tegoroczna maturzystka z klasy informatycznej IIIBG.

Fragmenty z opisu projektowego uczniów:

Czilo, niepowtarzalna aplikacja na telefon dla uczniów III LO.
Edukacja zdalna uświadomiła nam, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu aplikacje. Zdecydowaliśmy się na skorzystanie z otaczających nas możliwości i stworzenie “naszego liceum w pigułce”. Dzięki funkcjonowaniu naszej szkoły w specjalnie dedykowanej nam domenie google, możemy stworzyć przejrzysty system logowania i korzystania z aplikacji. Dostępność cyfrowych niepytek znosi problem noszenia ze sobą papierowych kopii, a zebranie wszystkich inicjatyw, konkursów i stypendiów w jednym miejscu staje się niezwykłą możliwością dla uczniów. Łatwo dostępny plan lekcji i plan sali, w postpandemicznym świecie jest dla nas, uczniów, niezwykle ważny!  Digitalizacja procesów edukacyjnych to klucz dla stworzenia prawdziwej edukacji przyszłości - chcemy stać się pionierami innowacji w naszym regionie, dlatego właśnie, korzystając z doświadczeń osób w naszym zespole, którzy na co dzień zajmują się innowacjami w edukacji - sięgamy po stworzenie aplikacji mobilnej! 
Czilo to przede wszystkim umożliwienie nam, uczniom, projektowanie narzędzi, których faktycznie potrzebujemy. Rezultaty naszej pracy są wynikiem rozmów z najróżniejszymi przedstawicielami naszej szkoły - aplikacja to nie tylko plan lekcji czy szkoły - to projekt aktywizujący młodzież, oferujący im wyjątkowe możliwości rozwoju - działasz aktywnie poza szkołą?, chcesz wiedzieć co oferuje Ci Twoje środowisko?, a może pomagasz z natury? - Twoje działania, mają wpływ na innych - dlaczego by ich nie wynagrodzić? Naszą działalnością chcemy zwrócić na impact młodych ludzi - dodatkowym plusem będzie integracja różnorodnych środowisk uczniów. Do lepszej organizacji posłuży kalendarz z planem lekcji oraz ważnymi wydarzeniami, w którym każdy z nas będzie mógł zapisywać cele czy prace domowe na dany dzień. Zapewnienie wsparcia w formie naukowej pomocy koleżeńskiej przyczyni się do podniesienia poziomu w nauce. Aplikacja ułatwi sprzedaż i zakup podręczników poprzez możliwość wstawiania ogłoszeń. Mamy nadzieję, że nasze działania obejmą nie tylko społeczność 3lo - tak pionierskie rozwiązanie, którego nie posiada żadna szkoła na Podlasiu, umożliwi rozpromowanie technologii tworzonej przez młodych na skalę całego województwa. To właśnie do nas, młodych, należy przyszłość - z takim przesłaniem dzielimy się z innymi naszym projektem - chcemy uświadomić innym, jak dużo, dobrych :), pomysłów mają uczniowie!

Uczniowska promocja projektu:
Cześć! Tutaj uczniowie 3lo w Białymstoku - jednej z najlepszych szkół na Podlasiu, a Wy właśnie staliście się częścią projektu aplikacji mobilnej, nazwanej na przekór, potoczną nazwą naszej szkoły - czilo. Takie jest nasze liceum - stworzone z myślą o uczniach, którzy są kreatywni, chcą się rozwijać, tworzyć i korzystać z szans oferowanych przez środowisko. Czilo to aplikacja, która zadba o przyszłych uczniów liceum - oferując im dostęp do opisu profili, mapy szkoły czy prostego kalkulatora punktów i progów. Obecni uczniowie staną się częścią rewolucji - Twoje osiągnięcia i aktywizm będą punktowane - i wymieniane na benefity tj. niepytki, wyższe oceny czy dodatkowe nieprzygotowania. Bank pomysłów, giełda szkolna, forum czy terminarz z konkursami i inicjatywami, w których bierze udział nasze liceum to tylko część naszych planów.  Czilo zaoferuje uczniowi możliwość wspólnego rozwoju z osobami o podobnych zainteresowaniach czy skorzystanie z uczniowskiego starter packa.

Link do amatorskiego filmu promocyjnego:  
https://drive.google.com/file/d/1S29B0nAYrNxIBKwQe8DR0SUHNk1qH60L/view?usp=sharing

Anna Kietlińska


****** Aplikacja "czilo" ******


Android

 
iOS