29 listopada 2024 r. uczniowie klasy I f uczestniczyli w krótkich warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Matyldę Matreńczyk z klasy IV g.
Zdrowe dania nie muszą być wcale pracochłonne. Nawet w sali lekcyjnej przygotowaliśmy proste przekąski. Wpływ diety na nasze zdrowie jest nieoceniony. To, co jemy oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu. Właściwe odżywianie może zmniejszyć ryzyko powstania nowotworu. Co jeść, żeby nie zachorować na raka? Dieta antyrakowa opiera się na dostarczaniu organizmowi zdrowych produktów i składników, które wspomagają jego prawidłowe działanie. Z drugiej strony - zakłada unikanie takich pokarmów i zachowań, które działają szkodliwie lub obciążająco na organizm. Wszystko z umiarem! Nawet najzdrowsze produkty stosowane w nadmiarze mogą okazać się zgubne. Istnieją jednak produkty spożywcze, które warto włączyć do diety antyrakowej.
Antyrakowy superfood:
- czosnek i cebula,
- owoce miękkie,
- cytrusy,
- warzywa kapustowate,
- soja,
- kurkuma,
- pomidory,
- zielona herbata,
- sok z granatu,
- tłuszcze omega-3.
Każdy z tych produktów zawiera substancje, które w pozytywny sposób oddziałują na organizm, zmniejszając potencjalne ryzyko zachorowania na nowotwór. Jak podkreślają dietetycy - pozytywny wpływ ochronny z różnych produktów kumuluje się, warto więc spożywać różnorodne warzywa i owoce.
Małgorzata Łupińska