Złota szkoła   

 

15 września o godzinie 11. 00 w Młodzieżowym Domu Kultury  przy ul. Warszawskiej 79A w Białymstoku odbyła się odsłona „Narodowego Czytania”.

W roku 2023 w ramach akcji społecznej „Narodowe Czytanie” pochyliliśmy się nad powieścią Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. To wyjątkowa w polskiej tradycji książka, napisana na Grodzieńszczyźnie, opisująca losy jej mieszkańców na tle pamięci o powstaniu styczniowym. Bohatyrowicze, Korczyn, Mogiła, rody Korczyńskich i Bohatyrowiczów nazwy mające swoje odpowiedniki w rzeczywistości.
To było niepowtarzalne czytanie „Nad Niemnem”. W rolę bohaterów Elizy Orzeszkowej wcielili się uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku, Młodzieżowego Domu Kultury i – ci urodzeni w Polsce i ci, którzy musieli przyjechać do naszego kraju z Białorusi, bo ich rodzice wybrali życie uchodźcy- emigranta. Wsparli ich członkowie Związku Polaków na Białorusi, którzy na skutek represji politycznych musieli opuścić swój kraj, oraz sympatycy i działacze „Wspólnoty Polskiej” w Białymstoku.
Poniżej relacja z Narodowego Czytania „Nad Niemnem”!
Anna Kietlińska


****** Aplikacja "czilo" ******


Android

 
iOS