Pod Wiecznie Zielonym Jaworem

Moi przyjaciele – spektakl popsologicznego teatru Pod Wiecznie Zielonym Jaworem

Moi przyjaciele – to kolejny spektakl popsologicznego teatru Pod Wiecznie Zielonym Jaworem. Został wystawiony z okazji wręczania Nagrody Dobrego Polaka 2017. Pragnęliśmy też w ten sposób upamiętnić jej fundatora śp. Jana Żądło.
Młodzież naszej szkoły zaprezentowała zmagania człowieka ze złem tego świata, poszukiwanie dobra i tych wszystkich wartości, które pozwalają odnaleźć właściwą drogę, drogę śp. Jana Żądło i jemu podobnych ludzi spełnionych.
By zachęcić naszych czcigodnych Gości, grono Nauczycieli i społeczność uczniowską do PATRZENIA, SŁUCHANIA I ODCZUWANIA tego co nienamacalne, ale najważniejsze. Natalia Mielech z kl. I A przygotowała tryptyk malarski porywający do uruchomienia zmysłów i wrażliwości metafizycznej.
Piosenki Agaty Budzyńskiej ożywiła anielskim wykonaniem Weronika Śniecińska z kl. I A. Dotknęła swym subtelnym wykonaniem naszych marzeń o pierwszym balu, przyjaźni, poziomkach... Do walczyka porwała wielu dosłownie, innych – metaforycznie Zuzanna Wynimko z kl. I A.
Adrianna Sutkowska z kl. I D zgodziła się wykonać swój demoniczny wiersz o Lilith - Matce Zła, by zaraz poprowadzić nas do rozważań o świetle, które rozjaśnia mroki ciemności.
Dziękuję wszystkim naszym utalentowanym aktorom za tak sugestywne prezentowanie filozoficznych rozważań A. J. Heschel’a i utworów literackich naszych klasyków: Oldze Białokozowicz z III E, Patrykowi Kosiorowi, Karolinie Kananowicz, Ani Statkiewicz, Justynie Jankowskiej i Emilce Ostrowskiej z kl. I D, Sylwii Moczulskiej, Karolowi Czerwcowi, Sylwii Buwaj, Magdzie Kaczyńskiej, Justynie Paszkowskiej, Marcelinie Kopeć z kl I A, Piotrowi Miniukowi, Paulinie Paszko z kl. I C i Piotrowi Kondratowiczowi z kl. I F
Dziękuję również naszym szkolnym muzykom: Kornelowi Olechno z kl. I C, Filipowi Czyżewskiemu z kl. I A, Jakubowi Milewskiemu z kl. D i wymienionemu już wyżej Patrykowi.
Na końcu, ale szczególnie gorąco dziękuję naszym prowadzącym Kamili Wysockiej i Natalii Jakowiec z kl. I A. Tak dzielnie czuwałyście, by wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik.
Zatem: Moi przyjaciele, moi przyjaciele bądźcie zawsze ze mną ... w życiu i teatrze.
Beata Żamojda

Czytaj dalej...

KOŁO TEATRALNE POD ZIELONYM WIECZNIE JAWOREM NA ONKOLOGII DZIECIĘCEJ

Wśród nocnej ciszy …
15 grudnia 2016 roku młodzież z koła teatralnego Pod Zielonym Wiecznie Jaworem kolędowała w Klinice Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. W składzie ograniczonym do koniecznego minimum (bo pójść chcieli wszyscy!) wystąpili z „Dusiołkiem” w wersji dla najmłodszych. Teatralna babcia opowiedziała kilka baśni i dzięki pomocy małych pacjentów ustaliliśmy ich najlepsze zakończenia. Dzieci chętnie śpiewały znane kolędy, najchętniej: Wśród nocnej ciszy …..
Dziękujemy wolontariuszom Fundacji „Pomóż Im” i wyjątkowym podopiecznym onkologii w DSK, że mogliśmy wspólnie spędzić z Nimi ten niezapomniany wieczór grudniowy. Dziękujemy Wam za serce i ciepłe przyjęcie.
Beata Żamojda

Czytaj dalej...

Pops Historyczny czyli 98. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w III LO

Jak tradycja nakazuje i patriotyzm dyktuje świętowaliśmy w III LO 21 listopada 2016 roku 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zimy zaborów.
Po oficjalnej części uroczystości przeszliśmy do Popsu Historycznego. Teatr szkolny Pod Wiecznie Zielonym Jaworem pragnął zbadać: czy Ojczyzna, czy Synczyzna ma pobudzać serca współczesnego pokolenia. Towarzyszył nam niezawodny Międzyszkolny Młodzieżowy Chór Żeński.
W tym celu obejrzeliśmy film amatorski o przyłączeniu Białegostoku w 1919 roku do odrodzonej Rzeczypospolitej i poznaliśmy rolę księdza Stanisława Hałko (od 1915 roku dyrektora gimnazjum przy ul. Kościelnej), jaką odegrał w przywróceniu naszego miasta macierzy. Przenieśliśmy się w tamte czasy do przedwojennego hotelu Ritz mieszącego się wówczas u zbiegu ul. Pałacowej i Kilińskiego za sprawą trzech Dam, Dziwnego Kelnera i Zielonej Gęsi.
Wielka poezja patriotyczna przeplątała się z żartem i humorem. Nie zabrakło powrotów do „kraju lat dziecinnych” wraz z „Dusiołkiem” B. Leśmiana i wielkiej poezji J. Słowackiego, J. Lechonia i J. Tuwima.
Quiz popsologiczny i prześmiewczy „Kara Mustafa” (który został mistrzem Krzyżaków) uzmysłowiły nam potrzebę zgłębiania historii regionu i naszego kraju.
Spektakl został okraszony muzyką poważną i rozrywkową w wykonaniu naszej utalentowanej młodzieży.
W finale okazało się, że: „Nie Ojczyzna, nie Synczyzna, ale jeden wielki śmiech!!!” (W. Gombrowicz), czyli szczera i spontaniczna radość powinna przyświecać świętowaniu narodowych rocznic.
Życzenia od Kuby Sienkiewicza – lidera zespołu Elektryczne Gitary przypieczętowały Jaworowe świętowanie.
Gdyby nie nasza fantastyczna młodzież ten dzień nie byłby tak wyjątkowy. Dlatego pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uczczenia 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W szczególności uczniom klas: I A, I C, I D, I E, I H, II A, II F, III A, III C, III E i III G.
Beata Żamojda
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:


fot. Katarzyna Maciejuk

Czytaj dalej...

Pierwszy spektakl Teatru Popsologicznego, czyli...

25 października 2016 roku, podczas Święta Szkoły, odbyła się premiera spektaklu zrealizowanego przez Szkolny Teatr Pod Wiecznie Zielonym Jaworem. Z wystąpienia Pani Dyrektor: III LO to szkoła, która nie tylko świetnie kształci, ale także wychowuje i bawi. Od tego roku szkolnego w murach III LO, jak mówi klasyk, narodziła się nowa świecka tradycja. Otóż za chwilę wszyscy razem obejrzymy film i spektakl zrealizowane przez Szkolny Teatr Pod Wiecznie Zielonym Jaworem. A żeby było jeszcze bardziej interesująco i zagadkowo, to pragnę Państwu wszystkim powiedzieć, że jest to jedyny na świecie Teatr Popsologiczny. Co to takiego popsologia i jak wygląda teatr oraz film popsologiczny przekonacie się Państwo już za chwilę. Zapraszam na scenę Jędrzeja Banię ucznia kl. III g, który krok po kroku wprowadzi nas wszystkich w popsologiczne teatrum...
K. Ratasiewicz
Fotorelacja:


fot. Katarzyna Maciejuk

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Log in