Wycieczki

Warszawa w humanistycznym wydaniu...

20.10.2016r. uczniowie klas IIA oraz IIIA pod opieką wychowawców: pani Magadleny Bartnickiej-Łętowskiej i Anny Kietlińskiej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Po dojechaniu na miejsce uczestnicy mieli możliwość lepszego poznania Starego Miasta i okolic, ale nie to było główną atrakcją zwiedzania Warszawy. Większość zgodnie stwierdziła, że ciekawym urozmaiceniem będzie odszukanie miejsc występujących w „Lalce” Bolesława Prusa. Takim to sposobem uczniowie szukali m.in. domu Stanisława Wokulskiego, sklepu, kamienicy Izabeli Łęckiej i wielu innych obiektów wykreowanych przez Bolesława Prusa. Był to jednocześnie świetny sposób na odświeżenie sobie treści lektury.
Następnym punktem programu była lekcja muzealna, która odbyła się w Muzeum Narodowym. Dla większej różnorodności podzieliliśmy się na dwie grupy: klasa IIIA zgłębiała tajemnice sztuki modernistycznej. Analizowaliśmy dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera oraz Witolda Wojtkiewicza. Klasa IIA kontynuowała szlak Bolesława Prusa z XIXw. Dla nas wszystkich było to ciekawe doświadczenie, które otworzyło wiele możliwości i perspektyw interpretacji dzieła malarskiego, co szczególnie przydatne okazało się dla maturzystów.
Przyjemnym zakończeniem wycieczki był spektakl w Teatrze Narodowym pt. „Kordian” w reżyserii Jana Englerta (przygotowany na jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego). Na scenie można było zobaczyć aktorów znanych nam już dobrze nie tylko z ekranów telewizyjnych, jak np. Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski, Grzegorz Małecki. Przez dwie godziny przedstawienia wszyscy po raz kolejny mieli okazję przypomnieć sobie lekturę Juliusza Słowackiego. Mogliśmy zobaczyć, jak dramat niesceniczny wielkiego romantyka został przeniesiony na deski teatru. Widzieliśmy Kordiana w zjawiskowej scenie na Mont Blanc, poruszyła nas scena watykańska i wędrówka Kordiana do sypialni cara. Spektakl zrobiony z rozmachem dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Po wielkim finale nadszedł, niestety, czas powrotu do domu, który mimo złej pogody i ogólnego zmęczenia upłynął szybko, sprawnie i we wspaniałej atmosferze :)
Katarzyna Wasiluk, klasa IIIa

Log in