Nagroda Dobrego Polaka 2015

27 kwietnia 2015 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączona z wręczeniem Nagrody Dobrego Polaka.
Ponad dwieście lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Wielki uchwalił Konstytucję. Zajmuje ona szczególne miejsce wśród największych dzieł prawno – politycznych dawnej Rzeczpospolitej. Możemy szczycić się tym, że jest pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych.
Jesteśmy zobowiązani pamiętać o dziele Konstytucji 3 Maja, ponieważ pamięć historyczna jest fundamentem narodowej tożsamości. A jedynie narodowa tożsamość pozwala w pełni świadomie korzystać z największego dobra jakim jest wolność. Wolność bowiem nigdy nie jest dana raz na zawsze. Jest zadaniem, które musi podejmować każde nowe pokolenie.

Już po raz siedemnasty w czasie uroczystości została wręczona Nagroda Dobrego Polaka, której fundatorem jest były żołnierz AK, emerytowany nauczyciel – Pan Jan Żądło.

Nagrodę Dobrego Polaka może otrzymać uczeń, który:

1. Akceptuje i stara się wcielać w życie wartości chrześcijańskie, którego domeną życia jest – Bóg, Honor, Ojczyzna
  2. Jest wolny od nałogów i uzależnień
  3. Wywiązuje się ze swoich obowiązków względem rodziny i szkoły
  4. W stosunku do swoich kolegów i osób starszych jest życzliwy, gotowy do pomocy, delikatny i dyskretny
  5. Ma pozytywny wpływ na swoje otoczenie, inicjuje i podejmuje pozytywne działania
     (w szczególności jeżeli mają one charakter ciągły)

1. Jest odpowiedzialny za swoje postępowanie, wolny od nierozumnej brawury, niepotrzebnie nie naraża własnego i cudzego życia i zdrowia
  2. Potrafi bronić swoich przekonań, przeciwstawia się negatywnej presji otoczenia
  3. W niesprzyjających okolicznościach pokonuje własną słabość, wykazuje hart ducha, niezłomność postawy, wierność zasadom
  4. Zna i afirmuje tradycje narodowe, dba o godność Polaka, z szacunkiem (bez wulgaryzmów) posługuje się językiem polskim
W roku szkolnym 20014/2015 Nagrodą Dobrego Polaka zostały uhonorowane: