Współpraca

Wycieczka do Łodzi 2-3.04.2014

Łódź… To takie miasto „nie po drodze”. A przecież Łódź to: ms2, murale, filmówka, manufaktura! To miasto, które ma swój niepowtarzalny klimat. Dlatego postanowiłam, że właśnie tam pojedziemy. W dniach 2-3 kwietnia 2014 roku 16-osobowa grupa uczniów z klas I e i I b (opiekunowie: Anna Siemienkowicz i Krystyna Ratasiewicz)  realizowała ten oto program:
 1. Wyższa Szkoła Filmowa – zwiedzanie i oprowadzanie ok. 1,5 godz. z przewodnikiem (Bogdan Parzyjagła).
  Strona WSF: http://www.filmschool.lodz.pl/
 2. Muzeum Kinematografii – Lekcja muzealna ok. 1,5 godz.: Od pomysłu do kopii ekranowej (Agnieszka Wranicz)
  Podczas lekcji: próba prześledzenia kolejnych etapów realizacji filmu; omówienie podstawowych pojęć: scenariusz, scenopis, plan zdjęciowy, montaż obrazu, udźwiękowienie, kopia ekranowa. Prezentacja: scenopisu, kamery stołu montażowego, projektora filmowego.
  Strona muzeum: http://www.kinomuzeum.pl/
 3. Teatr Wielki – opera: Giacomo Puccini, Cyganeria, reżyseria: Laco Adamik
  Cyganeria już na swojej prapremierze w 1896 r. wzbudziła aplauz i zachwyt publiczności. Przyniosła nowego w operze, bezimiennego bohatera i pokazała nieznane do tej pory środowisko. Na scenie pojawiła się młoda paryska inteligencja, korzystająca z radości życia i przeżywająca rozkwit swojej twórczości – poezji, malarstwa, filozofii i muzyki, ale zarazem skazana na życie w upokarzającej nędzy. Nikt przed Puccinim nie przedstawiał tak prawdziwie życia paryskiej ulicy i niezliczonych mieszkańców jej mansard epoki „fin de siècle'u" (opis z: http://www.operalodz.com)
 4. Manufaktura – Muzeum Fabryki: zwiedzanie ok. 1 godz. z przewodnikiem oraz warsztaty ok. 1,5 godz.: Tkanina i co dalej?
  Podczas warsztatów samodzielnie tworzymy wzór tkaniny.
  Muzeum Fabryki istnieje na terenie XIX kompleksu fabryczno-mieszkalnego, który zajmował ok. 30 hektarów. To „miasto w mieście” składało się z budynków przemysłowych, domów dla robotników, szpitala, kościoła i pałacu fabrykanckiego.
  Wystawa stała obejmuje zarówno rekonstrukcje historyczne, np.: możliwość posłuchania stukotu pracujących autentycznych XIX wiecznych krosien, dotknąć bawełny powstałej na każdym etapie produkcji – jak i nowoczesne atrakcje, jak np.: projekcje filmowe i multimedialne.
  Strona muzeum: http://www.muzeumfabryki.pl/
 5. Muzeum Sztuki – ok. 2 godz.: zwiedzanie ms2 i lekcja muzealna związana z wystawą Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku (Małgorzata Wiktorko)
  Muzeum Sztuki w Łodzi jest jednym z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie – czyli powstało jako jedno z pierwszych, w roku 1930.
  Strona muzeum: http://msl.org.pl/pl/
 6. Murale – spacer po mieście w celu obejrzenia wybranych murali.
  Murale Galerii Urban Forms to obecnie jedna z najbardziej cenionych wizytówek Łodzi.
  Projekt GUF to stała galeria wielkoformatowych obrazów – murali umieszczonych bezpośrednio na elewacjach budynków w centrum Łodzi. W chwili obecnej składa się z ponad 35 gigantycznych malowideł stworzonych przez czołowych street artystów z Brazylii, Australii, Chile, Hiszpanii, Portugalii, Chin, Niemiec, Francji, Rosji, Belgii oraz Polski.
  Ze względu na murale, amerykański HUFFINGTON POST w 2014 roku nadał Łodzi tytuł „The artsiest city”. Ogólnoświatowy portal BOREDPANDA.com umieścił Łódź na drugim miejscu wśród 20 miast z najciekawszą sztuką w przestrzeni miejskiej.
  Większość łódzkich murali można zobaczyć tutaj: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/999372,murale-w-lodzi-czyli-galeria-urban-forms-wybierz-swoj-ulubiony-zdjecia-sonda,id,t.html?cookie=1
Krystyna Ratasiewicz, organizator wycieczki
Z
djęcia na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (jeśli chcesz uzyskać dostęp, napisz)

Log in