Przygotowania do Turnieju

16 stycznia 2019 r. uczniowie III LO wzięli udział w wykładach przygotowujących do debat z wystąpień publicznych, zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Zajęcia odbyły się w siedzibie IPN na ulicy Warsztatowej. Uczestniczyła w nich część drużyny z naszej szkoły w składzie: Dawid Chazbijewicz z klasy 2e oraz Anna Kosidło i Zuzanna Pytel z klasy1a. Przedstawione zostały tezy turniejowe które omówili prelegenci: 1. Polskie powstania zbrojne w XIX wieku nie przyniosły pozytywnego efektu (dr Łukasz Lubicz–Łapiński); 2. Kształt granic II RP był przede wszystkim sukcesem polskiej dyplomacji (Paweł Niziołek); 3. Czarny rynek w PRL pełnił pozytywną rolę (Emilia Świętochowska); 4. Akt 5 listopada 1916 był najważniejszym wydarzeniem na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości (Jarosław Wasilewski); 5. II RP miała większy wkład w kulturę światową niż PRL (Jerzy Autuchiewicz). Edycja regionalna Turnieju odbędzie się 20 marca 2019 r. w Centrum Wystawienniczo–Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1.
Opiekun drużyny – Dariusz Rykaczewski