Współpraca

Wizyta klasy I a w Ośrodku "Pogranicze - kultur, sztuk, narodów"

17 maja 2017 r. humaniści z IA z wychowawczynią Panią Joanną Radziwońską i Panią Krystyną Ratasiewicz wyjechali do Ośrodka Pogranicze w Sejnach i Domu Miłosza w Krasnogrudzie, gdzie uczestniczyli w różnorodnych warsztatach. Pierwsze prowadzone przez Panią Bożenę Szroeder, zapoznały nas z trudną historią miasta. Uzupełnieniem opowieści była Filmowa Kolekcja Bajek Pogranicza zrealizowana przez młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich we współpracy z profesjonalnymi artystami ze świata filmów animowanych. Ich tematyka była różnorodna ale z każdej bajki dowiedzieliśmy się o życiu tamtejszych mieszkańców np. Żydów czy Starowierców. Później przeszliśmy do Białej Synagogi, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Kadisz dla…” i wysłuchaliśmy opowieści jej autora Wiesława Szumińskiego o wydarzeniach, które były inspiracją dla jej powstania. Następnie zaopiekował się nami Pan Mikołaj Trzaska, który nauczył nas piosenki w jidisz. Spędziliśmy z nim sympatyczną godzinkę śpiewając i słuchając o synagodze w Sejnach, zwyczajach rodzin żydowskich.
Po smakowitym obiedzie udaliśmy się do Krasnogrudy do dworku w którym wakacje spędzał Czesław Miłosz. Pani Małgorzata Sporek – Czyżewska zapoznała nas z historią miejsca i rodziny Miłoszów, nauczyła nas litewskiej piosenki a później interpretowaliśmy wiersz „Piosenka o końcu świata”, który następnie zagraliśmy w plenerze. Ostatnie warsztaty miały nas zrelaksować, dlatego grupa pod opieką Pani Kseni Konopek poznawała przyrodę Parku Krasnogrudzkiego i wykonała ciekawe prace plastyczne. Druga grupa z Panią Mariolą Mitros tworzyła napary przy użyciu ziół i owoców rosnących w ogrodach, lasach, na łąkach zbieranych w Krasnogrudzie i okolicach.
Ten ciekawy dzień zakończyliśmy ogniskiem. Pogoda była piękna, humory nam dopisywały, spędziliśmy przyjemnie czas ucząc się i bawiąc jednocześnie. Tą sielankę przerwały nam wielkie, krasnogrudzkie komary, które zmusiły nas do powrotu do Białegostoku!
Marcelina Kopeć klasa I A; Joanna Radziwońska

Log in