Godzina wychowawcza online

1 grudnia uczniowie klasy II eP w ramach godziny wychowawczej uczestniczyli w ciekawych zajęciach online dotyczących choroby cywilizacyjnej jaką jest cukrzyca. Lekcję poprowadziły Martyna Laszkiewicz z PTSF oraz nasza absolwentka Weronika Sokólska - przedstawicielka Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych.
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2000 r. było 171 mln ludzi chorych na cukrzycę, zaś w 2030 r. liczba ta ma ulec podwojeniu. Dzięki kreowaniu świadomości społecznej w zakresie opieki, prewencji i edukacji diabetologicznej możemy zatrzymać epidemię cukrzycy. Opieka farmaceutyczna w cukrzycy nie skupia się wyłącznie na prawidłowo prowadzonej farmakoterapii, ale także na profilaktyce i odpowiednio wczesnym wykryciu choroby, szczególnie u osób z grup ryzyka.
Uczniowie dowiedzieli się na zajęciach na czym polega cukrzyca, jakie są mechanizmy działania insuliny na komórki naszego organizmu. Jakie są przyczyny powstawania cukrzycy oraz w jaki sposób możemy jej zapobiegać.
Małgorzata Łupińska
nauczyciel biologii i wychowawca