Robotyka

Tryton – robot pobierający próbki wody

Naszym nowym projektem realizowanym od września 2017 do czerwca 2018 r. jest robot, którego zadaniem będzie ułatwienie człowiekowi pracy przy pobieraniu próbek wody z akwenów. Tryton będzie robotem wodno-lądowym dzięki czemu dotrze na miejsce poboru bez udziału człowieka.
Próbki mogą posłużyć do badania:
 • ilości oraz składu gatunkowego fitoplanktonu w zbiornikach wodnych;
 • koncentracji chlorofilu w wodzie;
 • pH wody – odczynu roztworu, o którym decyduje nasycenie wody dwutlenkiem węgla;
 • Występowania azotanów, azotynów, fosforanów i żelaza VI;
 • twardości wody (rozpuszczone w wodzie sole wapnia i magnezu)
 • Zawartości tlenu i określonych związków chemicznych.
 • Właściwości fizycznych takich jak: mętność, barwa, zapach, temperatura;
Robot będzie zbudowany na wzór katamaranu, co zapewni mu właściwą stabilizację w trakcie operacji wodno -lądowych. Kamera umożliwi bieżącą kontrolę warunków w najbliższym otoczeniu robota oraz poprawność wykonywania sekwencji poboru próbek; Urządzenie zostanie wyekwipowane w moduł GPS umożliwiający automatyczną nawigację do współrzędnych punktu poboru wyznaczonego na podstawie mapy batymetrycznej. Do utrzymania pozycji poboru posłuży dryfkotwa. Dzięki niej robot ustawi się w linii wiatru, co zmniejszy jego dryf. Urządzenie zostanie wyposażone w czujniki zanurzenia, które pozwolą automatycznie unosić płetwę sterową. Moduł komunikacyjny umożliwi awaryjne przejęcie kontroli nad robotem oraz zdalne sterowanie. Robot będzie zaopatrzony w mechanizm opuszczający oraz wciągający za pomocą linki próbnik -batometr.
Postęp prac nad projektem można na śledzić na blogu zespołu (klasa 2 b: Paulina Konopko, Emilia Kulikowska, Patrycja Wasilewska, Karolina Zapisek): https://pepikroboteam.wordpress.com/blog/
Więcej o zespole na stronie: https://pepikroboteam.wordpress.com/about/
Cele projektu:
 • Próbki wody do badań pobiera się z głębokości ponad 10 metrów. Wiąże się to z wypożyczeniem łodzi i często wynajęciem kapitana. Nasz robot ułatwi pobieranie próbek i obniży koszta z tym związane.
 • Zwiększenie umiejętności programowania i projektowania 3d.
 • Zbudowanie maszyny poruszającej się po lądzie i po wodzie.
 • Zwiększenie wiedzy z dziedziny elektroniki.
Elementy unikatowe:
 • połączenie zagadnień z robotyki z biologią i ochroną środowiska
 • strona www, animacje oraz filmy promujące projekt
 • współpraca z sanepidem
 • w planach mamy wystawienie robota w zawodach organizowanych przez uczelnie w całej Polsce
Grzegorz Nowik
Czytaj dalej...

Robotic Arena 2016 Wrocław

W murach Politechniki Wrocławskiej, 10 2016 r. grudnia odbyła się dwunasta edycja Międzynarodowego Turnieju Robotic Arena 2016. W zawodach udział wzięło ponad 160 robotów z Polski i Rosji. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IB i IIIB. Sukces odnieśliśmy w trzech konkurencjach. Piotr Wasilewski dwukrotnie stawał na podium: drugie miejsce w minisumo i trzecie w nanosumo. Natomiast konstruktorzy Jamnika (Bartek Łotko, Marek Nowik i Bartek Staszyński kl. 1b) zostali docenieni przez publiczność i w kategorii freestyle uplasowali się na trzeciej pozycji. W tej konkurencji tradycyjnie wygrał łazik marsjański R.E.D. zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej. Budowa robotów i wyjazd na zawody możliwy był dzięki dofinansowaniu Odkrywców Diamentów. Gratulujemy sukcesu!
Grzegorz Nowik
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProId80fb4ffbe8

Czytaj dalej...

Technotalent w III LO

Uczeń klasy 3b, Piotr Wasilewski odniósł ogromny sukces - zdobył I miejsce w kategorii Technika i wyróżnienie w kategorii Inspiracje ze swoim projektem nWatch zegarek do nauki programowania. 7 grudnia 2016, podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej odebrał nagrodę – czek o wartości 10 000 zł. Nagroda ufundowana przez Izbę Przemysłowo-Handlową ma służyć dalszemu rozwojowi Piotra i jego pomysłu. Gratulujemy!!!
nWatch to zegarek, przypominający wyglądem dzisiejsze „smartwatche”. Jego celem jest zachęcenie do nauki programowania mikrokontrolerów, ale także pokazanie że programowanie nie kończy się na nudnej konsoli wypełnionej tekstem. Użytkownik może pisać własne funkcje na zegarek, jednocześnie poznając tajniki programowania w ciekawy sposób.
Konkurs Technotalenty ma za zadanie promować pomysły młodych ludzi w wieku 18-35 lat, oraz ułatwiać im wejście w świat biznesu ze swoim produktem. Tegoroczna edycja była już trzecią z kolei i cieszyła się bardzo dużą ilością zgłoszeń. Do konkursu zostało w sumie zgłoszonych 87 projektów do czterech kategorii: Technotalent PB, Technika, Biznes i Inspiracje.
Najlepsze pięć projektów z każdej kategorii miało szansę na żywo zaprezentować swoje pomysły przed jurorami z firm oraz pracownikami politechniki podczas finałów. Oprócz wielu konstruktywnych opinii od jurorów można było skorzystać z serii szkoleń, m.in. z prezentacji, marketingu czy biznesu.
Sylwia Żylińska-Awruk

Czytaj dalej...

Nasz uczeń najlepszym informatykiem w Białostockim Teście Informatyków

Jakub Trzcinka z klasy 3B podczas IV edycji Białostockiego Testu Informatyków organizowanym przez Politechnikę Białostocką zajął 1 miejsce w kategorii tematycznej „Technologie mobilne” oraz 3 miejsce w kategorii uczniowskiej. W konkursie wzięli udział studenci podlaskich uczelni oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Test został przeprowadzany w trzech kategoriach: studenckiej, uczniowskiej oraz tematycznej. W tej ostatniej mieli szansę wziąć udział wszyscy uczestnicy, zarówno studenci jak i uczniowie. Zadania podzielone zostały na 10 kategorii tematycznych, czyli 10 quizów: algorytmika, projektowanie obiektowe, bazy danych, znajomość języka Java, znajomość języka C#, znajomość języka C++, znajomość języka Python, technologie mobilne, technologie webowe, analiza danych.
Gratulujemy!!!
Jacek Cichosz

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Log in