Robotyka

3 LO na Politechnice i w Estonii

Nasze szkolne koło Robotyki 3LO-Bot miało pracowity tydzień:
24 listopada 2018 r. wzięliśmy udział w Międzynarodowym Turnieju Robotów East Robo organizowanym przez Politechnikę Białostocką. W tych rozgrywkach nasz robot zajął II miejsce w kategorii Lego Sumo Junior. Szkołę reprezentowały uczennice kl. II b, Aleksandra Bura, Wiktoria Wawer i Katarzyna Rogalska pod opieką mgr inż. Jacka Cichosza.
Od 29 listopada do 2 grudnia ta sama reprezentacja odwiedziła Estonię, aby w Tallinnie zaprezentować się na międzynarodowych zmaganiach robotów Robotex. Nasze roboty w kategorii Lego Sumo i Lego Sumo 3kg w zawodach grupowych zabrały dodatni bilans walk. Natomiast nasz robot Lego Line Follower swoimi przejazdami wzbudzał duże emocje wśród sędziów i publiczności ;)
Tallinn zaskoczył nas nowoczesną architekturą, wspaniałą kuchnią (szkoda, że w Polsce nie serwuje się potraw z renifera…) i różnorodnością ekspozycji muzealnych. Nawet wietrzna, nadmorska aura nie powstrzymała nas od odkrywania uroków stolicy Estonii. Była to już druga wizyta uczestników koła 3LO-Bot na zawodach w Tallinnie. Za rok planujemy przetestować tam nie tylko nasze roboty ale też prawdziwą estońską saunę.
Jacek Cichosz
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProId6421c0c640

Czytaj dalej...

Pierwsze miejsce na międzynarodowym turnieju

Siódma edycja Międzynarodowego Turnieju Eastrobo, która odbyła się 24 listopada 2018 r. w murach Politechniki Białostockiej to 65 drużyn z Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi. Młodzi ludzie rywalizowali w kategoriach: Minisumo, Lego Sumo, Linefollower, Linefollower Turbo, Lego Linefollower oraz Freestyle.
Zespół PEPiK z 3B zaprezentował robota wodno-lądowego - Tryton, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii freestyle. To kolejny sukces dziewczyn. W poprzednim roku szkolnym wygrały zawody w Rzeszowie - Robomotion, były na podium w Robot's Intellect (Wilno) i El-Robo-Mech (konkurs o indeks PB). Zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Młodego Innowatora oraz otrzymały Stypendia za Innowacyjną Myśl Techniczną.
Tryton został zbudowany dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów.
Jacek Cichosz
Czytaj dalej...

Robo-motion 2018 - I i III miejsce dla naszych uczniów

Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO-motion 2018 odbyły się 19 maja 2018 w murach Politechniki Rzeszowskiej. W konkurencji freestyle nasi uczniowie wystawili dwa roboty. Obie konstrukcje zostały wysoko ocenione przez jury konkursu i uplasowały się podium. Pierwsze miejsce zdobył Tryton zbudowany przez Paulinę Konopko, Patrycję Wasilewską, Karolinę Zapisek i Emilię Kulikowską (zespół PEPiK). Na trzeciej pozycji zawody zakończył projekt EduBoty, którego autorami są Bartek Staszyński, Marek Nowik i Bartek Łotko (zespół BMB). Odniesienie tych sukcesów było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów. Gratulujemy uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.
Grzegorz Nowik
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProId7c3f8d255c

Czytaj dalej...

Robots Intellect - trzecie miejsce w międzynarodowym turnieju

Ponad 150 robotów zbudowanych przez uczniów i studentów z Europy rywalizowało w Robots Intellect 2018. W Kownie naszą szkołę reprezentowały trzy roboty: Tryton, Eduboty i Ziombal. Wszystkie trzy konstrukcje zbudowali uczniowie klasy 2B. W kategorii freestyle świetnie wypadł Tryton (Partycja Wasilewska, Emilia Kulikowska, Paulina Konopko i Karolina Zapisek), zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Tryton jest wodno-lądowym pojazdem pobierającym próbki wody z dużych głębokości. Zbudowanie robotów i wyjazd na zawody był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów.
Grzegorz Nowik
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProIde70bf071e6

Czytaj dalej...

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory - kolejny sukes

W piątek 13 kwietnia odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy. Jest to jeden z czterech festiwali w Polsce, podczas których Młodzi Naukowcy mogą zaprezentować efekty swoich prac.
W Bydgoszczy rywalizowali uczniowie z Białegostoku, Warszawy, Bydgoszczy, Włocławka, Katowic, Tczewa,Torunia i Ostrowia Wielkopolskiego. III Liceum reprezentowały dwa zespoły z klasy 2B. Zarówno EduBoty jak i Tryton zostały bardzo wysoko ocenione. Tym razem lepiej wypadł projekt chłopaków (Marek Nowik, Bartek Łotko i Bartek Staszyński), który otrzymał Wyróżnienie Specjalne od Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Oprócz konkursu podczas festiwalu można było obejrzeć liczne stoiska naukowe oraz uczestniczyć w różnych wykładach, pokazach i warsztatach.
Zbudowanie robotów i wyjazd na festiwal był możliwy dzięki grantom otrzymanym od Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów.
Grzegorz Nowik
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProIdc55bccc91f
Czytaj dalej...

NASZE ROBOTY W KAZACHSTANIE!

W ostatnich dniach marca w ramach uczestnictwa w realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej Pana Jacka Cichosza "Programowanie robotów Lego innowacyjna metodą Problem-Based Learning"* dwie uczennice klasy IB, Katarzyna Rogalska i Wiktoria Wawer pod opieką p. Iwony Waszczuk wzięły udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Robotyki, Programowania i Innowacyjnych Technologii "RoboLand 2018" w mieście Karaganda w Kazachstanie. W zawodach wzięło udział prawie 400 drużyn z całego świata.Roboty Kasi i Wiktorii reprezentowały nasze szkolne koło robotyki 3LO-Bot w kategoriach Puzzle i Sumo Grand.
Poza zmaganiami w zawodach naszej delegacji udało się zwiedzić mroźną Karagandę oraz jego kopalnię węgla, meczet i ekomuzeum.
Podczas pobytu w Kazachstanie Pani Waszczuk dodatkowo uczestniczyła w międzynarodowej konferencji dotyczącej wykorzystania nowoczesnych technologii w szkole.
Z Kazachstanu nasza delegacja przywiozła dyplom dla najlepszej zagranicznej drużyny.
Gratulujemy!!!
*Innowacja realizowana w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Pilotaż programowania"
Czytaj dalej...

Ogólnopolski turniej robotów RoboMeeting 2018 o Puchar Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

23 marca b. r. w ramach dni otwartych naszej szkoły uczniowie ze szkolnego koła robotyki (kl. Ib, IIh, IIIb) pod opieką mgr inż. Jacka Cichosza zorganizowali Ogólnopolski Turniej Robotów RoboMeeting 2018 o Puchar Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. To działanie wpisuje się w strategię realizacji projektu MEN „Pilotaż programowania” jako jedna z aktywności zaplanowanych w innowacji pedagogicznej pana Jacka Cichosza „Programowanie robotów Lego innowacyjną metodą Problem-Based Learning”.
Nasz turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Wzięło w nim udział ponad 30 drużyn z całej Polski. Startowały one w trzech kategoriach: Freestyle, LEGO Sumo, LEGO LineFollower. Zwycięzcami zostały następujące roboty:
 • Lego LineFollower: ProEl – „ROBOTOMANIACY z BLICHU”, ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu
 • Lego Sumo: Sługa Kopytana - Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku
 • Freestyle: VeteroBot – III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku/Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku

Rozgrywkom turniejowym towarzyszyły pokazowe potyczki robotów skonstruowanych na zajęciach robotyki prowadzonych przez pana Grzegorza Nowika. Zwyciężyła w nich drużyna Bagietos z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
RoboMeeting cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i gości odwiedzających naszą szkołę tego dnia. Nasz turniej stworzył okazję do zaprezentowania ciekawych rozwiązań z zakresu konstruowania i programowania robotów a także do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.
Dziękujemy firmie Transition Technologies za pełnienie roli sponsora turnieju.

 tt  logoPMB logo KOwB   logo 2.1

 

Czytaj dalej...

Tryton – robot pobierający próbki wody

Naszym nowym projektem realizowanym od września 2017 do czerwca 2018 r. jest robot, którego zadaniem będzie ułatwienie człowiekowi pracy przy pobieraniu próbek wody z akwenów. Tryton będzie robotem wodno-lądowym dzięki czemu dotrze na miejsce poboru bez udziału człowieka.
Próbki mogą posłużyć do badania:
 • ilości oraz składu gatunkowego fitoplanktonu w zbiornikach wodnych;
 • koncentracji chlorofilu w wodzie;
 • pH wody – odczynu roztworu, o którym decyduje nasycenie wody dwutlenkiem węgla;
 • Występowania azotanów, azotynów, fosforanów i żelaza VI;
 • twardości wody (rozpuszczone w wodzie sole wapnia i magnezu)
 • Zawartości tlenu i określonych związków chemicznych.
 • Właściwości fizycznych takich jak: mętność, barwa, zapach, temperatura;
Robot będzie zbudowany na wzór katamaranu, co zapewni mu właściwą stabilizację w trakcie operacji wodno -lądowych. Kamera umożliwi bieżącą kontrolę warunków w najbliższym otoczeniu robota oraz poprawność wykonywania sekwencji poboru próbek; Urządzenie zostanie wyekwipowane w moduł GPS umożliwiający automatyczną nawigację do współrzędnych punktu poboru wyznaczonego na podstawie mapy batymetrycznej. Do utrzymania pozycji poboru posłuży dryfkotwa. Dzięki niej robot ustawi się w linii wiatru, co zmniejszy jego dryf. Urządzenie zostanie wyposażone w czujniki zanurzenia, które pozwolą automatycznie unosić płetwę sterową. Moduł komunikacyjny umożliwi awaryjne przejęcie kontroli nad robotem oraz zdalne sterowanie. Robot będzie zaopatrzony w mechanizm opuszczający oraz wciągający za pomocą linki próbnik -batometr.
Postęp prac nad projektem można na śledzić na blogu zespołu (klasa 2 b: Paulina Konopko, Emilia Kulikowska, Patrycja Wasilewska, Karolina Zapisek): https://pepikroboteam.wordpress.com/blog/
Więcej o zespole na stronie: https://pepikroboteam.wordpress.com/about/
Cele projektu:
 • Próbki wody do badań pobiera się z głębokości ponad 10 metrów. Wiąże się to z wypożyczeniem łodzi i często wynajęciem kapitana. Nasz robot ułatwi pobieranie próbek i obniży koszta z tym związane.
 • Zwiększenie umiejętności programowania i projektowania 3d.
 • Zbudowanie maszyny poruszającej się po lądzie i po wodzie.
 • Zwiększenie wiedzy z dziedziny elektroniki.
Elementy unikatowe:
 • połączenie zagadnień z robotyki z biologią i ochroną środowiska
 • strona www, animacje oraz filmy promujące projekt
 • współpraca z sanepidem
 • w planach mamy wystawienie robota w zawodach organizowanych przez uczelnie w całej Polsce
Grzegorz Nowik
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Log in