Robotyka

1 miejsce koła 3lo-bot w Międzynarodowym turnieju robotów EastRobo 2021

W dniu 20 listopada 2021r. na Politechnice Białostockiej odbyły się Międzynarodowe Zawody Robotów EastRobo. Udział w tym wydarzeniu wzięli uczniowie klas pierwszych i trzecich naszej szkoły. Podczas morderczych zmagań z zespołami z całego kraju i zagranicy udało nam się zdobyć 1 miejsce w kategorii LEGO Junior SUMO.
Cieszą także 4 i 5 miejsce w kategorii LEGO Linefollower, a także dotarcie do ćwierćfinału LEGO Sumo.
Podczas zawodów spotkaliśmy „starych” znajomych. Rozpoznacie ich na zdjęciu?
Jacek Cichosz

View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProId32fb1c5cc5


 

Czytaj dalej...

Międzynarodowy Turniej Robotów Robotex w Estonii

Między 5. a 7. listopada zawodnicy szkolnego klubu 3lo-bot (Maja Czarniecka, Szymon Domagała, Adam Fiedorowicz, Piotr Sacharewicz, Mateusz Wyłuda pod egidą pana Jacka Cichosza) wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Robotów Robotex w Estonii. W kategorii Lego Linefollower nasz robot „Huncfot” zajął 9. miejce. Natomiast w kategorii Lego Sumo robot „Baczyński” zdobył 6. miejsce w grupie.
Największym sukcesem naszej drużyny było wyjście z grupy i zajęcie 5 miejsca w finałach kategorii Lego Sumo 3kg przez robota „Starszy kolega”. Poza zawodami nasza drużyna miała do wykonania kolejną zadania, które również zakończyły się sukcesem:
- zwiedziliśmy stolicę Estonii, Tallin by night
- oparliśmy się pokusie morsowania w Morzu Bałtyckim
- zjedliśmy zupę z renifera
- podziwialiśmy dzieła Rubensa i Boscha w Muzeum Narodowym Estonii
- doskonaliliśmy znajomość angielskiego

Zdobyte doświadczenia i wiedzę przekażemy młodszym kolegom, ponieważ przed nami kolejne wyzwania, czyli Festiwal Robotyki East Robo na Politechnice Białostockiej w listopadzie.
Jacek Cichosz
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProId24290177b3

Czytaj dalej...

Ogólnopolski turniej robotów RoboMeeting 2019 o Puchar Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

28 marca 2019r. w ramach dni otwartych naszej szkoły uczniowie ze szkolnego koła robotyki (kl. IIb, IIIb, IIIh) pod opieką mgr inż. Jacka Cichosza zorganizowali drugą edycję Ogólnopolskiego Turnieju Robotów RoboMeeting 2019 o Puchar Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Jest to działanie wpisujące się w strategię realizacji projektu MEN „Pilotaż programowania” jako jedna z aktywności zaplanowanych w innowacji pedagogicznej pana Jacka Cichosza „Programowanie robotów Lego innowacyjną metodą Problem-Based Learning”.
Nasz turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, NOT-u oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Roboty były ocenianie przez szanowne jury, w którego skład wchodzili reprezentanci naszych patronów: dr Jerzy Kołłątaj z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego, mgr inż. Krzysztof Domas (wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku) oraz uczniowie i absolwenci naszej szkoły.
W rozgrywkach wzięło udział prawie 50 drużyn. Startowały one w czterech kategoriach: Freestyle, MiniSumo, LEGO Sumo, LEGO LineFollower.
Zdobywcami Pucharu Dyrektora III L.O. w Białymstoku zostały następujące roboty:
Lego LineFollower:
1 miejsce: Hejka – „Delta”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
2 miejsce: Linefollower – „Delta”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
3 miejsce: Sus scrofa – „Buteo buteo”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
Lego Sumo:
1 miejsce: Memformatyka_1 – „Memformatyka”, Politechnika Białostocka
2 miejsce: Gucio – „Mechaniak”, Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku
3 miejsce: Tibijski zadymiarz – „Chude byki”, Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 8 w Białymstoku
Freestyle:
1 miejsce: BOB – „Bag of peanuts”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
2 miejsce: ZZ-1 – „Grupa Zmechanizowanych Ziemniaków”, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
3 miejsce: Find3r – „FIND3R”, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
MiniSumo:
1 miejsce: Gruby– „Ekipa XXL”, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
2 miejsce: Pudzian – „Piszczałki”, III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
3 miejsce: Pędząca kombinerka – „Rafał”, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

RoboMeeting cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i gości odwiedzających naszą szkołę tego dnia. Nasz turniej stworzył okazję do zaprezentowania ciekawych rozwiązań z zakresu konstruowania i programowania robotów a także do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza drużynie „Chude byki” z Prywatnej Szkoły Podstawowej Nr 8 w Białymstoku, którzy stanęli w szranki ze starszymi kolegami, zdobywając swoim Tybijskim Zadymiarzem trzecie miejsce w kategorii Lego Sumo. Czekamy na nich jako przyszłych uczniów i członków naszego koła 3lo Bot.
Pragniemy podziękować naszym absolwentom, którzy nie zapominając o Swoim liceum, nadal wspierają regularnie nasze działania już jako studenci Politechniki Białostockiej oraz ich wykładowczyni z Katedry Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej na Wydziale Informatyki, dr inż. Teodorze Dimitrovej- Grekow.
mgr inż. Jacek Cichosz
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProId792f29a2c5

Czytaj dalej...

3 LO na Politechnice i w Estonii

Nasze szkolne koło Robotyki 3LO-Bot miało pracowity tydzień:
24 listopada 2018 r. wzięliśmy udział w Międzynarodowym Turnieju Robotów East Robo organizowanym przez Politechnikę Białostocką. W tych rozgrywkach nasz robot zajął II miejsce w kategorii Lego Sumo Junior. Szkołę reprezentowały uczennice kl. II b, Aleksandra Bura, Wiktoria Wawer i Katarzyna Rogalska pod opieką mgr inż. Jacka Cichosza.
Od 29 listopada do 2 grudnia ta sama reprezentacja odwiedziła Estonię, aby w Tallinnie zaprezentować się na międzynarodowych zmaganiach robotów Robotex. Nasze roboty w kategorii Lego Sumo i Lego Sumo 3kg w zawodach grupowych zabrały dodatni bilans walk. Natomiast nasz robot Lego Line Follower swoimi przejazdami wzbudzał duże emocje wśród sędziów i publiczności ;)
Tallinn zaskoczył nas nowoczesną architekturą, wspaniałą kuchnią (szkoda, że w Polsce nie serwuje się potraw z renifera…) i różnorodnością ekspozycji muzealnych. Nawet wietrzna, nadmorska aura nie powstrzymała nas od odkrywania uroków stolicy Estonii. Była to już druga wizyta uczestników koła 3LO-Bot na zawodach w Tallinnie. Za rok planujemy przetestować tam nie tylko nasze roboty ale też prawdziwą estońską saunę.
Jacek Cichosz
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProId6421c0c640

Czytaj dalej...

Pierwsze miejsce na międzynarodowym turnieju

Siódma edycja Międzynarodowego Turnieju Eastrobo, która odbyła się 24 listopada 2018 r. w murach Politechniki Białostockiej to 65 drużyn z Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi. Młodzi ludzie rywalizowali w kategoriach: Minisumo, Lego Sumo, Linefollower, Linefollower Turbo, Lego Linefollower oraz Freestyle.
Zespół PEPiK z 3B zaprezentował robota wodno-lądowego - Tryton, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii freestyle. To kolejny sukces dziewczyn. W poprzednim roku szkolnym wygrały zawody w Rzeszowie - Robomotion, były na podium w Robot's Intellect (Wilno) i El-Robo-Mech (konkurs o indeks PB). Zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Młodego Innowatora oraz otrzymały Stypendia za Innowacyjną Myśl Techniczną.
Tryton został zbudowany dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów.
Jacek Cichosz
Czytaj dalej...

Robo-motion 2018 - I i III miejsce dla naszych uczniów

Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO-motion 2018 odbyły się 19 maja 2018 w murach Politechniki Rzeszowskiej. W konkurencji freestyle nasi uczniowie wystawili dwa roboty. Obie konstrukcje zostały wysoko ocenione przez jury konkursu i uplasowały się podium. Pierwsze miejsce zdobył Tryton zbudowany przez Paulinę Konopko, Patrycję Wasilewską, Karolinę Zapisek i Emilię Kulikowską (zespół PEPiK). Na trzeciej pozycji zawody zakończył projekt EduBoty, którego autorami są Bartek Staszyński, Marek Nowik i Bartek Łotko (zespół BMB). Odniesienie tych sukcesów było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów. Gratulujemy uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.
Grzegorz Nowik
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProId7c3f8d255c

Czytaj dalej...

Robots Intellect - trzecie miejsce w międzynarodowym turnieju

Ponad 150 robotów zbudowanych przez uczniów i studentów z Europy rywalizowało w Robots Intellect 2018. W Kownie naszą szkołę reprezentowały trzy roboty: Tryton, Eduboty i Ziombal. Wszystkie trzy konstrukcje zbudowali uczniowie klasy 2B. W kategorii freestyle świetnie wypadł Tryton (Partycja Wasilewska, Emilia Kulikowska, Paulina Konopko i Karolina Zapisek), zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Tryton jest wodno-lądowym pojazdem pobierającym próbki wody z dużych głębokości. Zbudowanie robotów i wyjazd na zawody był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów.
Grzegorz Nowik
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProIde70bf071e6

Czytaj dalej...

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory - kolejny sukes

W piątek 13 kwietnia odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy. Jest to jeden z czterech festiwali w Polsce, podczas których Młodzi Naukowcy mogą zaprezentować efekty swoich prac.
W Bydgoszczy rywalizowali uczniowie z Białegostoku, Warszawy, Bydgoszczy, Włocławka, Katowic, Tczewa,Torunia i Ostrowia Wielkopolskiego. III Liceum reprezentowały dwa zespoły z klasy 2B. Zarówno EduBoty jak i Tryton zostały bardzo wysoko ocenione. Tym razem lepiej wypadł projekt chłopaków (Marek Nowik, Bartek Łotko i Bartek Staszyński), który otrzymał Wyróżnienie Specjalne od Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Oprócz konkursu podczas festiwalu można było obejrzeć liczne stoiska naukowe oraz uczestniczyć w różnych wykładach, pokazach i warsztatach.
Zbudowanie robotów i wyjazd na festiwal był możliwy dzięki grantom otrzymanym od Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów.
Grzegorz Nowik
View the embedded image gallery online at:
http://3lo.bialystok.pl/index.php/robotyka#sigProIdc55bccc91f
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Log in