Rozwijanie profilaktyki pozytywnej w białostockich szkołach ponadgimnazjalnych

Krystyna Ratasiewicz

Licealiad Województwa Podlaskiego w piłce ręcznej

Reprezentacja naszej szkoły w piłce ręcznej dziewcząt brała udział w 2 turnieju w ramach Licealiady Województwa Podlaskiego. W pierwszym spotkaniu przegraliśmy z bardzo mocną drużyną z XIV LO w Białymstoku 31-8. W drugim meczu po zaciętym boju ulegliśmy drużynie z Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży 12-11. Życzymy udanych występów w następnym turnieju gdzie przeciwnikami będą zespoły z ZS w Dąbrowie Białostockiej i ZSR z Sokółki.

Reprezentacja dziewcząt wystąpiła w następującym składzie:
Czytaj dalej...

Minecraft

5 grudnia 2019 roku w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym uczniowie klas 1bG i 1cG, pod opieką wychowawców p. Jacka Cichosza i p. Sylwii Żylińkiej-Awruk, uczestniczyli w MineStok - Minecraft'owym meetupie! Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak programować w Python'ie korzystając z Minecraf, jak łatwo jest stworzyć swój własny serwer Minecraft, jak zabezpieczyć serwer przed atakami i wiele innych ciekawostek związanych z Minecraft.
Sylwia Żylińska-Awruk

Czytaj dalej...

Biol-Chemy na wykładzie z fizjologii roślin

6 grudnia ( w ramach mikołajkowego prezentu) uczniowie klas: I eP, I gG i II e pod opieką p. K. Maciejuk uczestniczyli, w ramach projektu Spotkanie z Florą, w wykładzie "Jak nakarmić głodne rośliny? Odpowiedź roślin na niedobór składników mineralnych- na przykładzie deficytu fosforanów" prowadzonym przez panią dr hab. Iwonę Ciereszko, prof. UwB. Fosfor jest jednym z najważniejszych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego wzrostu, rozwoju, metabolizmu oraz plonowania roślin użytkowych. Fosfor występuje w glebach w postaci związków organicznych lub nieorganicznych, które w większości są trudno dostępne dla roślin. Bezpośrednio dostępny jest głównie fosfor w roztworze glebowym, w postaci jonów fosforanowych (w skrócie Pi) - jednak stężenie Pi w glebach jest zazwyczaj bardzo niskie. Szacuje się, że zbiory zbóż z ponad 30% światowych użytków rolnych mogą być obniżone głównie ze względu na deficyt Pi. Fosfor zawarty w nawozach mineralnych nie jest w pełni wykorzystany przez rośliny – przyswajają one jedynie około 20%, ponadto naturalne źródła, niezbędne do produkcji nawozów fosforowych, ulegają szybkiemu wyczerpaniu i prawdopodobnie w ciągu kilkudziesięciu lat ich zabraknie. Konieczny jest zatem monitoring niedoboru Pi w glebach, znajomość mechanizmów różnorodnych odpowiedzi roślin na deficyt Pi oraz opracowanie zabiegów zwiększających dostępność Pi dla roślin użytkowych.
nauczyciel biologii Małgorzata Łupińska

fot. p. Katarzyna Maciejuk
Czytaj dalej...

Log in