Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Brukseli

W dniach 26-27 czerwca dwoje uczniów naszej szkoły, Oliwia Dargiewicz i Piotr Bosko, laureaci konkursu Grupy Przymierza Europejskiego „Secondary Schools Competition 2019” uczestniczyło w trzydniowym wyjeździe do Brukseli. Wzięli oni udział w 135 sesji plenarnej Komitetu Regionów i spotkali się z przewodniczącym tej instytucji, Karlem-Heinzem Lambertzem, oraz członkami Grupy Przymierza Europejskiego.
Podczas wyjazdu nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić Parlament Europejski, zapoznać się z historią UE w Domu Historii Europejskiej oraz zwiedzić historyczne centrum Brukseli.
Warto wiedzieć, że Grupa Przymierza Europejskiego (EA) jest jedną z grup politycznych w Europejskim Komitecie Regionów. W jej skład wchodzą partie regionalne/autonomistyczne z całej Europy, a także szereg niezależnych polityków i członków partii wiejskich.
Z kolei Europejski Komitet Regionów (KR) jest organem doradczym UE ustanowionym w 1994 r. na mocy Traktatu o Unii Europejskiej w celu włączenia władz lokalnych i regionalnych w proces kształtowania polityki UE. Wśród członków Europejskiego Komitetu Regionów jest także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Opiekun: Katarzyna Dral
https://www.flickr.com/photos/cor_european_alliance_group/albums/72157709276550553

Log in