I shot Andy Warhol

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na cykl czwartkowych wykładów Michała Łukaszuka wokół sztuki performance. Pierwszy wykład I shot Andy Warhol odbędzie się 29 listopada (czwartek) godz. 18:00 w Galerii Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
(wstęp wolny)
Na co Andy Warhol wydawał pieniądze? Czy przewidział swoją śmierć i czy się nią przejął? Czy Andy był autorem swoich dzieł? Kto, poza Davidem Bowie, nosił jego perukę? Czy jego filmy da się dziś oglądać i po co to robić? Dlaczego świat Warhola nie był biały i dlaczego współczesne martwe natury nie składają się z pieczeni z dzika, złotego kieliszka z trunkiem i haftowanego obrusa, a z puszek po zupie, z wylewającą się colą i nadgryzionego jabłka Macintosha? Jakie towary schodziły z taśmy produkcyjnej jego Fabryki? Czym w ogóle jest ten cały camp? I wreszcie: co łączy Warhola z teatrem i dlaczego jest to kamera? Odpowiemy na te pytania zgodnie z jego wolą:
Przeprowadzający wywiad powinien mi powiedzieć, jakie słowa chce, abym powiedział, a ja je powtórzę. Myślę, że tak było by wspaniale, ponieważ jestem taki pusty, nie umiem wymyślić niczego wartego powiedzenia. Możliwe też, że w ogóle nie będziemy na nie odpowiadać, będziemy tylko patrzeć: Nie chodzi o to, że nie lubię mówić o sobie, ale o to, że nie ma co o mnie mówić. Nie mówię dużo w wywiadach; teraz naprawdę nic nie mówię. Jeśli chcecie wiedzieć wszystko o Andym Warholu, popatrzcie jedynie na powierzchnie moich obrazów, filmów i na mnie - tam jestem. Nic się za tym nie kryje.
Kenneth Goldsmith, Będę twoim lustrem. Wywiady z Warholem, 2006
https://galeria-arsenal.pl/wydarzenia/i-shot-andy-warhol-cykl-wykladow-o-sztuce-performance

Krystyna Ratasiewicz

Log in