Razem dla Edukacji – relacja z podsumowania projektu!

W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy realizację projektu (dla klas humanistycznych) „Razem dla Edukacji”, w dniach 10-14 kwietnia 2018 roku spotkali się, wspólnie uczyli i integrowali uczniowie i nauczyciele z polskiego Gimnazjum im. K. Parczewskiego z Niemenczyna na Litwie oraz naszego liceum. Celem projektu było pogłębienie wiedzy o wielkich Polakach - Adamie Mickiewiczu, Józefie Piłsudskim i Czesławie Miłoszu., dlatego zaraz po przywitaniu gości przez panią dyrektor Małgorzatę Górniak uczestnicy wzięli udział w lekcjach historii i języka polskiego przeprowadzonych przez panie Joannę Radziwońską i Karolinę Szymborską. Następnie rozwiązali quizz online o Józefie Piłsudskim przygotowany przez Kacpra Junga i Kamilę Wysocką oraz świetnie się bawili w escape-roomach Cela Konrada i Tajemnice Piłsudskiego przygotowanych przez naszych uczniów. Później udaliśmy się na Kampus Uniwersytetu w Białymstoku po którym oprowadził nas i opowiedział o przyszłościowych kierunkach studiów pan Piotr Zieliński- prodziekan ds. kształcenia i rozwoju Wydziału Biologiczno- Chemicznego. Dzień zakończyliśmy wspólnym wyjściem do parku trampolin „Jumper”. Następny dzień zaczęliśmy od wizyty w Radiu Białystok. Zwiedziliśmy je u boku dziennikarzy radiowych Romana Kowalskiego i Żmiciera Kościana, którzy zapoznali nas z tajnikami swojej pracy, pokazali studia z których nadawane są audycje, udzielili wskazówek zainteresowanym pracą prezentera radiowego. Wieczorem odwiedziliśmy Teatr Wierszalin w Supraślu, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Wykład „na podstawie utworu Adama Mickiewicza – Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego, który poruszał ,skłaniał do przemyślenia pojęć- ojczyzna, patriotyzm, tradycja.
Trzeciego dnia zaczęliśmy zieloną szkołę „Śladami Mickiewicza, Piłsudskiego i Miłosza”. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Krasnogrudy- domu Czesława Miłosza, zobaczyliśmy jedno z miejsc, które kochał i do którego zawsze wracał pamięcią, poznaliśmy jego biografię i bogatą twórczość podczas warsztatów literackich a później bezpiecznie dotarliśmy do Niemenczyna. Piątek poświęciliśmy na zwiedzanie szkoły, muzeum w Niemenczynie a także Żułowa i Powiewiórki czyli miejsc urodzenia i chrztu Józefa Piłsudskiego. Po dużej dawce edukacji odpoczęliśmy w parku wodnym w Wilnie oraz przy ognisku nad jeziorem w Niemenczynie. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Wilno a w nim Ostrą Bramę, celę Konrada, dom – muzeum Adama Mickiewicza, Uniwersytet, Katedrę oraz grób Piłsudskiego na Rossie. Świetnie bawiliśmy się w pełnym niespodzianek i złudzeń optycznych Muzeum Iluzji. Podczas naszego pobytu stopniowo poznawaliśmy się z kolegami i koleżankami z Niemenczyna, rozmawialiśmy o życiu, szkole, planach na przyszłość a nawet próbowaliśmy zapamiętać choć kilka słów po litewsku. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!
Opracowały: Gabriela Perkowska uczestniczka projektu z klasy II a, Joanna Radziwońska szkolny koordynator projektu

Log in