Wycieczka klasy Ie

23 lutego uczniowie klasy I e pod opieką wychowawczyni p. M. Łupińskiej i pedagoga p. B. Bogojło udali się na wycieczkę do Warszawy.
Głównym punktem programu były warsztaty pt. „ Superstruktury komórkowe” w BioCentrum Edukacji Naukowej. Młodzież mogła przekonać się naocznie, że naśladowanie przyrody nie jest niczym nowym w cywilizacji ludzkiej. Większość wielkich odkryć i wynalazków była inspirowana tym, co człowiek mógł dostrzec w najbliższym otoczeniu. Jedną z dziedzin biologii jest biomimetyka, czyli dziedzina wiedzy z pogranicza biologii i nauk technicznych, zajmująca się technicznym zastosowaniem zasad funkcjonowania żywych organizmów lub procesów obserwowanych w tych organizmach. W czasie doświadczeń uczniowie obserwowali podobieństwo między owocami łopianu a taśmami Velcro, odnajdywali kompozyty w tkankach roślin, obserwowali architektury kapilarne wytworzone przez przyrodę ( włos niedźwiedzia polarnego). Wniosek jaki nasunął się po tych ciekawych zajęciach jest taki – Przyroda jest niewyczerpywalnym źródłem inspiracji i tak naprawdę każdy z nas jest w stanie wymyślić alternatywne zastosowanie dla patentów stosowanych i udoskonalonych ewolucyjnie przez organizmy żyjące na Ziemi. Wystarczy tylko trochę ciekawości poznawczej i wrodzonej kreatywności.
Po zajęciach w laboratorium uczniowie zwiedzili Niewidzialną Wystawę, która jest wyjątkową interaktywną podróżą w niewidzialny świat, gdzie można wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu…
Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu.

Małgorzata Łupińska 

Log in