Rajd po Puszczy Białowieskiej w ramach projektu "Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej"

W środę 21 czerwca 2017r. odbył się już ostatni wyjazd z projektu ‘Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej’. 39 uczniów III LO z klas I o profilu biologiczno-chemicznym (1d, 1e, 1f, 1g) wraz z opiekunami wyruszyło do Puszczy Białowieskiej. W ostatniej wycieczce uczestniczyły wszyskie 6 szkół biorące udział w projekcie z województwa podlaskiego.
Celem naszej ostatniej wycieczki był pieszy rajd po Puszczy Białowieskiej. Do przejścia mieliśmy 9 km, co zajęło nam ok. 3,5 godziny. Rajd rozpoczęliśmy w miejscowości Świnoroje. Przed wyruszeniem otrzymaliśmy mapkę z trasą do przejścia, a dodatkowo każdy uczestnik otrzymał kompas. Na trasie było rozstawionych 7 punktów przy których znajdowali się edukatorzy z 3 puszczańskich nadleśnictw. Przy każdym punkcie uczestnicy projektu otrzymywali zadania do wykonania, zarówno intelektualne jak i sprawnościowe, za które przyznawane były punkty. Nasi uczniowie poradzili sobie z zadaniami wyśmienicie – wykazali się imponującą znajomością zagadnień z zakresu biologii i przyrody, inteligencją i sprytem. Zadania intelektualne często dotyczyły tematyki omawianej podczas warsztatów z 3 poprzednich wyjazdów w ramach projektu, a uczniowie udowodnili, że uważnie i pilnie w nich uczestniczyli. Zadania sprawnościowe z kolei pokazały, że uczniowie posiadają umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i współdziałania w grupie. Rajd zakończyliśmy w miejscowości Gruszki na miejscu ogniskowym „Dworny Grądek”, kilometr dalej od Ośrodka Edukacji Przyrodniczej. Na miejscu spotkaliśmy się z edukatorami z 3 puszczańskich nadleśnictw oraz z uczniami i nauczycielami z pozostałych szkół biorących udział w projekcie. Czekało już na nas przygotowane ognisko. Każdy z uczestników miał możliwość skosztowania pysznego bigosu, upieczenia kiełbaski oraz odpoczynku na łonie natury. Na koniec ogniska nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników – zdobyliśmy 3 miejsce na 7 grup, co dało nam miejsce na podium. W ramach projektu otrzymaliśmy od edukatorów zestaw bardzo przydatnych uczniom książek przyrodniczych, które zasiedlą półki w czytelni III LO.
Ostatni wyjazd w ramach projektu ‘Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej’ zdecydowanie położył nacisk na umiejętności praktyczne uczestników. Dzięki niemu uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą i posiadanymi zdolnościami. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w tym projekcie.
Opiekunowie – Agata Naborczyk, Anna Siemienkowicz, Małgorzata Łupińska

Log in