Bezpieczne wakacje nad wodą

Kilka prostych rad, jak uniknąć niebezpieczeństwa podczas pobytu nad wodą:

1. Jeśli wybieramy się na kąpielisko to najbardziej bezpieczna jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
2. Nie powinno się korzystać z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i bardzo głębokie, a w razie wypadku nikt nie usłyszy tonącego.
3. Nie korzystamy z miejsc, gdzie pływanie i kąpiel jest bezwzględnie zakazana. Informują o tym znaki i tablice.
4. Na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.) kąpiel i pływanie jest surowo zabronione.
5. Przypominamy, że przestrzeganie regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywacie jest obowiązkiem.
6. Należy znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratownika.
7. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
8. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
9. Nie pływamy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura do kąpieli i pływania to 22-25 stopni.
10. Nie pływamy w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Nie pływamy w nocy.
11. Nie skaczemy do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystajcie z prysznica lub stopniowo ochlapcie klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniecie wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
12. Nie należy przebywać też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Gdy wyjdziecie z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
13. Nie powinno się pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiecie, że występują zawirowania i zimne prądy.
14. Pływajcie tylko i wyłącznie w miejscach dobrze Ci znanych, bezpiecznych, najlepiej z nadzorem ratowników wodnych.
15. Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych, gdy nie znacie głębokości wody i ukształtowania dna. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę.
16. Pamiętajcie też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
17. Nie należy pływać na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
18. Materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak i inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
19.  Pamiętajcie, że korzystamy wyłącznie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
20. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
21. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
22. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100.
23. W razie wypadku należy zadzwonić, i podać miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

warto obejrzeć:
https://www.youtube.com/watch?v=4rC9rM9N0BM
https://www.youtube.com/watch?v=JcZXcyJr0Wg
https://www.youtube.com/watch?v=iyG8p24Lptc

warto zajrzeć na strony:
http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/126976,Apel-o-rozwage-nad-woda.html
http://www.mopr.com.pl/dla-wodniakow-abc-bezpieczenstwa-nad-woda.html
http://woprzloc.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=22:zasady-bezpieczestwa-nad-wod&catid=1:artykulyAgnieszka Leszkowicz

Log in